Espresso Türkiye

Espresso Türkiye


İçeriğe git

Espresso Nedir?

ESPRESSO NEDİR?

Espresso Nedir?

Birçok kahve yüzyıllardır kullanılıyor; ama bu espresso için geçerli değil. Espresso aslında diğer kahvelere göre çok daha yoğun. Bu kahve türünün diğer kahvelerden daha çok sevilmesinin birçok nedeni var tabii. Tüm dünyada birçok insanın bu kahveyi içmekten büyük zevk almasının nedeni, diğer kahvelerden çok farklı bir yapısının olması. Sadece yoğunluğunun değil, tadının da farklı olması, espressonun neden diğer kahvelerden daha çok sevildiğinin en basit nedeni.

Espressonun İçeriği

Espresso 19. Yüzyılda İtalya’nın Milano şehrinde ortaya çıktı. Birçok İtalyan espressoyu romantik bir tür kahve olarak gördü ve neden böyle olduğunu anlamak zor değil. Espressonun öyle bir yapısı var ki, ona doymanız için çok içmenize hiç gerek yok. Espresso birçok maddenin karışımından oluşan bir formül içerir. Espresso sıkıca paketlenen ve espresso makinesine koyulan ince çekilmiş kahve taneleridir aslında. Bu günlerde espresso yapmanın en kolay yolu makineleri kullanmaktır ki bu ilk seferinde de makineye konulmalarının nedenidir. Kahve taneleri makineye yerleştirilir ve sıcak suyun oluşturduğu buhar bu kahve tanelerini ısıtarak, espresso denen yoğun sıvıyı oluşturur. Espressonun yoğunluğu, onu diğer kahvelerden ayıran özelliklerinden biridir çünkü normal kahveye göre yaklaşık üç dört kat daha yoğundur.

Espressoyu tanımlayan ve onun nasıl göründüğünü anlamanızda yardımcı olacak bir diğer özellik de kremadır. Krema, espressonun yüzeyinde yüzen kızıl-kahverengi maddedir. Krema, espressonun asıl sevilen kısmıdır çünkü köpüklü bir madde içerir. Kremanın üstüne birçok insan tarçın serper, bir parça kremşanti ekler, hatta çikolata parçacıkları da serpebilir. Onu tanımlayan tüm özellikler dikkate alındığında kocaman bir içecek olduğu düşünülse de, espresso aslında tek yudumluk bardaklarla içilir. Eğer doğru şekilde yapılırsa, espresso hayat boyu tadına doyulmayacak bir içecek olabilir.

Espresso ayrıca diğer birçok içeceğin temelini oluşturur. Caffe latte , mocha chill veya espressonun başka bir versiyonunu yapmak isterseniz, hepsinin birçok insanın tutkunu olduğu espressodan oluştuğunu bilmelisiniz. Aslında espresso yüzden fazla farklı şekilde kullanılabilir. Tatlılar, akşam içkileri, uyku açıcı içkiler ve diğer bir sürü içecek için kullanılıyor. Espresso satan bir kahve dükkanına uğradıysanız, espressodan yapılan tüm içeceklerin isimlerini biliyorsunuz demektir. İşte bu size espressonun ne kadar popüler bir içecek olduğunu gösteriyor!
ESPRESSO | Espresso Nedir? | Espresso Tarihi | Espresso Nasıl Yapılır? | İletişim | Site Haritası


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön